Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Kelas : 3B
Tarikh: 19/ 8/
2014
Hari: Isnin
Bil Murid: 6 orang
Masa: 7.45-8.45 am
Kumpulan
|
Cerdik
|
Pandai
|
Nama murid
|
1)
Ariesya
2) Wei Kiat
3) Zhi Yang
|
1)
Jun Jie
2)
Zhi Kang
3)
Kian Zhong
|
Tajuk
|
Singa dan tikus
|
Singa dan tikus
|
Pengetahuan sedia ada
|
Murid telah menonton video cerita “Singa Dan Tikus” pada sesi
pengajaran yang lepas
Murid telah membaca 4 daripada 10 ayat-ayat mudah cerita “Singa Dan
Tikus” dalam Power Point.
|
Murid telah menonton video cerita “Singa Dan Tikus” pada sesi
pengajaran yang lepas
Murid telah membaca daripada 6 daripada 10 ayat-ayat mudah cerita
“Singa Dan Tikus” dalam Power Point.
|
Kemahiran
|
Membaca dan membina ayat mudah
|
Membaca dan membina ayat mudah
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir proses pengajaran dan
pembelajaran, semua murid dapat:
|
|
1. Membaca 7 daripada 10 ayat-ayat mudah berdasarkan gambar yang terdapat
di dalam Power Point dengan betul.
|
1. Membaca 9 daripada 10 ayat-ayat mudah berdasarkan gambar yang terdapat
di dalam Power Point dengan betul.
2. Menyusun perkataan menyadi ayat berdasarkan gambar yang diberi dengan
betul.
|
|
Penerapan mata pelajaran
|
Pendidikan Moral
Pendidikan Muzik
|
Pendidikan Moral
Pendidikan Muzik
|
Penggabungjalinan Kemahiran
|
Lisan
Bacaan
Tulisan
|
Lisan
Bacaan
Tulisan
|
Unsur terapi
|
Terapi Pertuturan
Terapi Cara Kerja
|
Terapi Pertuturan
Terapi Cara Kerja
|
Kemahiran Berfikir
|
Menganalisis
Menghubungkait
|
Menganalisis
Menghubungkait
|
Penerapan nilai
|
Tolong-menolong
Kesabaran
Kerajinan
|
Tolong-menolong
Kesabaran
Kerajinan
|
Bahan bantu belajar
|
Audio bunyi singa mengaum
Teka teki
Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus
Lembaran kerja mencari perkataan tersembunyi
Lembaran kerja isi petak kosong dengan perkataan yang sesuai.
|
Audio bunyi singa mengaum
Teka teki
Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus
Lembaran kerja mencari perkataan tersembunyi
Lembaran kerja isi petak kosong dengan perkataan yang sesuai.
|
Kumpulan 1 (Cerdik)
|
Kumpulan 2 (Pandai)
|
||||
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Cacatan
|
|
Set induksi
(5 minit)
|
1. Guru memainkan audio singa dan tikus.
2. Guru meminta murid meneka bunyi haiwan.
3. Murid meneka bunyi haiwan yang diteka oleh guru.
4. Guru memberi satu teka-teki kepada murid dan meminta murid meneka.
Ada banyak jenis tikus
dalam dunia ni. Ada yang kecik, ada yang besar. Persoalannye, tikus apa yang
ada 2 kaki ?
|
BBM: Audio bunyi singa mengaum
Audio bunyi tikus mengecit
KBKK:
Menganalisis Menghubungkait
|
|||
Langkah satu
(15 minit)
|
1. Guru menayangkan slaid Power Point Singa dan tikus kepada murid.
2. Guru membimbing murid membaca cerita binatang “Tikus Dan Singa”.
3. Murid membaca ayat-ayat mudah yang terdapat di dalam Power Point Cerita
“Singa Dan Tikus”
4. Guru memilih 2 murid untuk tampil ke depan kelas untuk memain peranan
sebagai singa ataupun tikus.
5. Murid yang lain akan membaca ayat-ayat mudah sementara rakannya
melakukan aksi yang sesuai berdasarkan ayat yang dibaca oleh rakannya.
6. Guru akan membimbing murid membaca ayat-ayat mudah dan juga melakukan
aksi dan juga pergerakan yang sesuai dengan ayat.
|
BBM: Power Point Cerita “Singa
Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus
KBKK:
Menganalisis Menghubungkait
Penerapan Nilai:
Tolong-menolong
Kesabaran
Penggabungjalinan
Kemahiran :
Lisan
Bacaan
Tulisan
Unsur terapi:
Terapi
Pertuturan
Terapi
Cara Kerja
Penerapan Mata
Pelajaran:
Pendidikan
Moral
|
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
2. Guru menjelaskan cara membuat lembaran kerja kepada murid.
3. Murid dikehendaki mencari perkataan yang tersembunyi dan bulatkannya.
4. Pada lembaran kerja kedua, murid perlu mengisi tempat kosong di dalam
kotak yang sesuai berdasarkan perkataan yang diberi.
5. Murid perlu menampal lembaran kerja di dalam buku latihan selepas
menyiapkannya.
|
BBM:
Lembaran kerja
Gam
Buku Latihan
KBKK:
Menganalisis Menghubungkait
Penerapan Mata
Pelajaran:
Pendidikan
Moral
Penerapan Nilai:
Kerajinan
|
|
Langkah dua
(15 minit)
|
4)
Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid.
5)
Guru menjelaskan cara membuat
lembaran kerja kepada murid.
6)
Murid dikehendaki mencari
perkaraan yang tersembunyi dan bulatkannya.
7)
Pada lembaran kerja kedua, murid
perlu mengisi tempat kosong di dalam kotak yang sesuai berdasarkan perkataan
yang diberi.
8)
Murid perlu menampal lembaran
kerja di dalam buku latihan selepas menyiapkannya.
|
BBM:
Lembaran kerja
Gam
Buku Latihan
Nilai:
Kerajinan
KBKK:
Menganalisis Menghubungkait
Penggabungjalinan
Kemahiran :
Lisan
Bacaan
Tulisan
Unsur terapi:
Terapi
Cara Kerja
|
1. Guru menayangkan slaid Power Point “Singa Dan Tikus” kepada murid.
2. Guru membimbing murid membaca cerita binatang “Tikus Dan Singa”.
3. Murid membaca ayat-ayat mudah yang terdapat di dalam Power Point
Cerita “Singa Dan Tikus”
4. Guru memilih 2 murid untuk tampil ke depan kelas untuk memain peranan
sebagai singa ataupun tikus.
5. Murid yang lain akan membaca ayat-ayat mudah sementara rakannya
melakukan aksi yang sesuai berdasarkan ayat yang dibaca oleh rakannya.
6. Guru akan membimbing murid membaca ayat-ayat mudah dan juga melakukan
aksi dan juga pergerakan yang sesuai dengan ayat.
|
BBM: Power Point Cerita “Singa
Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus
KBKK:
Menganalisis Menghubungkait
Penerapan Nilai:
Tolong-menolong
Kesabaran
Penggabungjalinan
Kemahiran :
Lisan
Bacaan
Tulisan
Unsur terapi:
Terapi
Pertuturan
Terapi
Cara Kerja
Penerapan Mata
Pelajaran:
Pendidikan
Moral
|
|
Langkah tiga
(10 minit)
|
1. Guru mengedarkan skrip kepada murid.
2. Secara berpasangan, murid dikehendaki tampil ke hadapan kelas untuk membaca
dialog di samping melakonkan aksi berdasarkan cerita.
3. Guru membimbing murid melakukan aksi berdasarkan dialog.
4. Secara kumpulan, murid lain akan menjadi penilai memberi markah dari 1
hingga 10 kepada rakannya.
|
BBM:
Skrip cerita
Nilai: Bekerjasama
KBKK:
Menghubungkait
Menganalisis
|
|||
Penutup
(5 minit)
|
1. Guru memilih murid secara rawak tampil ke depan untuk memberitahu
rakannya secara spontan cerita “Singa dan Tikus” secara ringkas.
2. Guru memuji murid-murid kerana dapat membaca dan melakonkan watak
singa dan tikus dengan baik.
3. Guru meminta murid memberi tepukan yang gemuruh kepada diri mereka dan
juga rakan sekelas.
|
Nilai:
Bekerjasama
KBKK:
Menghubungkait
Menganalisis
|
|||
Refleksi: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lembaran Kerja
Nama:
_______________ Tarikh: _____________
Isi
tempat kosong berdasarkan perkataan yang sesuai.
Singa dan tikus tinggal
dalam sebuah ________. Singa bersikap __________ dan sering memarahi tikus.
Tikus sentiasa bersabar dengan sikap singa yang garang itu. Satu hari singa
telah terkena perangkap ____________. Puas singa meraung minta __________ namun
yang membantu. Tikus terdengar jeritan singa lalu tikus pergi melihat apa yang
terjadi. Tikus __________ melihat keadaan singa yang terperangkap itu. Dengan
___________ tikus melepaskan singa yang garang itu. Selepas kejadian itu singa
dan tikus menjadi __________ baik.
hutan
|
pemburu
|
sahabat
|
garang
|
tolong
|
hutan
|
tenang
|
simpati
|
Nama: _______________
Menyusun perkataan menjadi ayat.
1)
tikus
Singa dan sebuah
hutan. tinggal dalam
______________________________________________
2)
dan
tikus. sering memarahi Singa bersikap garang
______________________________________________
3)
yang garang
itu. Tikus dengan sikap singa sentiasa bersabar
______________________________________________
4)
terkena
perangkap singa telah
pemburu. Satu hari
______________________________________________
5)
minta
tolong namun
tiada Puas
singa meraung
yang membantu.
______________________________________________
No comments:
Post a Comment