Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh: 10/8/ 2013
Tahun: 3 M
Bil Murid: 2 orang
Masa: 7.45-8.15 am
Mata Pelajaran:
Bahasa Melayu
Tajuk: Kenderaan
Nama murid
|
Yeo Suk Li
Lau Mei Fung
|
Kemahiran
|
8.0 Perkataan KVK
8.3
Menyesuaikan perkataan KVK dengan gambar
8.5 Menulis
perkataan KVK berdasarkan gambar
|
Objektif
|
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, setiap murid dapat:
1. Menyesuaikan 4 daripada 5 perkataan KVK dengan gambar.
2. Menulis 4 daripada 5 perkataan
perkataan KVK berdasarkan gambar.
|
Isi pelajaran
|
Kenderaan
|
Penerapan nilai
|
Bekerjasama, berkeyakinan, bertanggungjawab
|
Penerapan mata pelajaran
|
Moral, muzik
|
Unsur terapi
|
Terapi muzik dan nyanian,
pertuturan
|
Kemahiran Berfikir
|
Kreatif, menghubungkait,
menganalisis
|
Bahan bantu belajar
|
Video, power point, lembaran kerja
|
Pengetahuan sedia ada
|
Murid pernah melihat perkataan
KVK dalam kehidupan seharian
|
Isi pelajaran
|
Langkah dan aktiviti
|
Cacatan
|
|
Set induksi
(5 minit)
|
Guru menayangkan video “Apakah bunyi ini”.
Guru bernyanyi dan melakukan aksi bersama-sama dengan video.
Guru juga menunjukkan model yang telah disediakan kepada murid sambil
menyanyi.
|
Murid memerhati pergerakan guru.
Murid bernyanyi bersama-sama dengan lagu yang telah ditayangkan oleh
guru.
|
AMB: video
KP: musik, kinestatik
Teknik:
|
Langkah 1
(10 minit)
1.Apakah perkataan ini?
|
Guru menunjukkan gambar perkataan KVK kepada murid.
Guru menyoal murid perkataan tersebut.
Guru menunjukkan murid perkataan KVK.
Guru mengajar murid cara menyebut perkataan tersebut.
Guru meminta murid menyebut perkataan KVK secara rawak.
|
Murid menjawab soalan guru.
Murid menyebut perkataan KVK selepas guru menyebut.
|
ABM: kad gambar dan perkataan
Teknik: soal jawab.
|
Langkah 2
(20 minit)
|
Guru menunjukkan buku “kenderaan”.
Guru mengajar murid membaca buku tersebut.
|
Murid membaca buku tersebut bersama-sama dengan guru.
|
ABM: buku
|
Langkah 3
(15 minit)
|
Guru mengedarkan sekeping kertas A4 kepada murid.
Guru minta murid melukis dan juga menulis perkataan KVK yang terdapat
dalam buku dalam peta bulatan.
Guru memberi bimbingan kepada murid yang tidak tahu menulis perkataan
KVK.
Guru minta murid memegang peta bulatan dan bernyanyi lagu “apa bunyi
ini” di depan kelas.
|
Setiap murid dikehendaki melukis satu peta bulatan berdasarkan cerita
yang dibaca oleh guru dalam buku kenderaan.
|
ABM: kertas A4.
|
Langkah 4
(10 minit)
|
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
Guru membimbing murid untuk menyelesaikan lembaran kerja.
|
Murid dikehendaki menyelesaikan lembaran kerja.
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Guru menunjukkan model kenderaan kepada murid dan guru menayangkan
video kenderaan sekali lagi.
Guru minta murid menyanyi dan menyebut perkataan berdasarkan muzik dan
model yang ditunjukkan oleh guru.
|
Murid bernyanyi dan menyebut perkataan yang terdapat dalam video.
|
ABM: video
|
Refleksi:
__________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment