Friday, 10 June 2016

Rancangan Pengajaran Harian (Kemahiran 8)

Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh:  10/8/ 2013
Tahun: 3 M
Bil Murid: 5 orang
Masa: 7.45-8.15 am
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tajuk: kenderaan

Nama murid
Yeo Suk Li
Lau Mei Fung
Kemahiran
8.0 Perkataan KVK
8.3 Menyesuaikan perkataan KVK dengan gambar atau gambar dengan suku kata
8.5 Menulis perkataan KVK berdasarkan gambar
Objektif
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, setiap murid dapat:
1. Menyesuaikan 4 daripada 5 perkataan suku kata KVK dengan gambar.
2. Menulis 4 daripada 5 perkataan perkataan KVK berdasarkan gambar.
Isi pelajaran
Bus, bot, van, jet, jip
Penerapan nilai
Bekerjasama,berkeyakinan,bertanggungjawab
Penerapan mata pelajaran
Moral, muzik
Unsur terapi
Terapi muzik dan nyanian, pertuturan
Kemahiran Berfikir
Kreatif, menghubungkait, menganalisis
Bahan bantu belajar
video, power point, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada
Murid pernah melihat nama benda perkataan KVK dalam kehidupan seharian

Isi pelajaran
Langkah dan aktiviti
Cacatan

Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set induksi
(5 minit)
1.     Bagaimanakan murid-murid datang ke sekolah?
2.     Bagaimanakan murid-murid pulang ke rumah?
3.     Apakah kenderaan yang dapat dijumpa di laut?
4.     Apakah kenderaan yang di atas langit?

Guru menunjukkan mobile kenderaan kepada murid semasa lagu ditanyangkan.
Guru bertanya murid beberapa soalan.

Murid menjawab soalan guru.
ABM: video, mobile
KP: muzik, kinestatik
Teknik: Penyoalan
Langkah 1
(10 minit)

Guru mengajar murid dengan menggunakan power point.
Guru mengajar murid perkataan KVK dengan menggunakan power point.
Guru memanggil setiap  murid untuk datang ke depan menjawab soalan yang disediakan.
Guru menayangkan video “apakah bunyi kenderaan ini”.
Murid dikehendaki menumpu perhatian kepada power point yang ditunjukkan oleh guru.
Murid dikehendaki menjawab soalan yang telah disediakan oleh guru.
Murid dikehendaki menyebut suku kata KVK setelah guru menyebut perkataan tersebut.
Murid dikehendaki bernyanyi bersama-sama dengan video.  
ABM: power point.
Teknik: latih tubi
Langkah 2
(10 minit)

Guru mengedarkan  lembaran kerja kepada murid.
Guru memberi bimbingan kepada murid untuk menyiapkan lembaran kerja.
Guru menilai murid melalui lembaran kerja yang diselesaikan oleh murid.
Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja tersebut.
Murid yang telah menyelesaikan lembaran kerja melukis peta bulatan dan menulis perkataan yang telah mereka belajar pada hari ini
ABM: lembaran kerja, peta bulatan
Penutup
(5 minit)

Guru bertanya murid nama model yang telah dihasilkan oleh mereka.
Guru memuji murid kerana dapat menghasilkan model dengan cantik sekali.



Warna= Guna teknologi, bahan dan media P&P. (U)
Warna= Penglibatan murid (R)
Warna= Nilai serta semak semula keberkesanan P&P (E)

Refleksi
__________________________________________________________________________________________________________________





LAMPIRAN
Lirik kalau rasa gembira tepuk tangan

Apakah Bunyi Kenderaan Ini

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut bas.
Bas rupa sebutannya. BAS !

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut van.
Van rupa sebutannya. VAN!

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut jip.
Jip rupa sebutannya. JIP !

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut jet.
Jet rupa sebutannya. JET!

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut bot.
Bot rupa sebutannya. BOT!



No comments:

Post a Comment