Friday, 10 June 2016

Rancangan Pengajaran Harian (Kemahiran 8)

Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh:  10/8/ 2013
Tahun: 3 M
Bil Murid: 5 orang
Masa: 7.45-8.15 am
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tajuk: kenderaan

Nama murid
Yeo Suk Li
Lau Mei Fung
Kemahiran
8.0 Perkataan KVK
8.3 Menyesuaikan perkataan KVK dengan gambar atau gambar dengan suku kata
8.5 Menulis perkataan KVK berdasarkan gambar
Objektif
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, setiap murid dapat:
1. Menyesuaikan 4 daripada 5 perkataan suku kata KVK dengan gambar.
2. Menulis 4 daripada 5 perkataan perkataan KVK berdasarkan gambar.
Isi pelajaran
Bus, bot, van, jet, jip
Penerapan nilai
Bekerjasama,berkeyakinan,bertanggungjawab
Penerapan mata pelajaran
Moral, muzik
Unsur terapi
Terapi muzik dan nyanian, pertuturan
Kemahiran Berfikir
Kreatif, menghubungkait, menganalisis
Bahan bantu belajar
video, power point, lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada
Murid pernah melihat nama benda perkataan KVK dalam kehidupan seharian

Isi pelajaran
Langkah dan aktiviti
Cacatan

Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set induksi
(5 minit)
1.     Bagaimanakan murid-murid datang ke sekolah?
2.     Bagaimanakan murid-murid pulang ke rumah?
3.     Apakah kenderaan yang dapat dijumpa di laut?
4.     Apakah kenderaan yang di atas langit?

Guru menunjukkan mobile kenderaan kepada murid semasa lagu ditanyangkan.
Guru bertanya murid beberapa soalan.

Murid menjawab soalan guru.
ABM: video, mobile
KP: muzik, kinestatik
Teknik: Penyoalan
Langkah 1
(10 minit)

Guru mengajar murid dengan menggunakan power point.
Guru mengajar murid perkataan KVK dengan menggunakan power point.
Guru memanggil setiap  murid untuk datang ke depan menjawab soalan yang disediakan.
Guru menayangkan video “apakah bunyi kenderaan ini”.
Murid dikehendaki menumpu perhatian kepada power point yang ditunjukkan oleh guru.
Murid dikehendaki menjawab soalan yang telah disediakan oleh guru.
Murid dikehendaki menyebut suku kata KVK setelah guru menyebut perkataan tersebut.
Murid dikehendaki bernyanyi bersama-sama dengan video.  
ABM: power point.
Teknik: latih tubi
Langkah 2
(10 minit)

Guru mengedarkan  lembaran kerja kepada murid.
Guru memberi bimbingan kepada murid untuk menyiapkan lembaran kerja.
Guru menilai murid melalui lembaran kerja yang diselesaikan oleh murid.
Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja tersebut.
Murid yang telah menyelesaikan lembaran kerja melukis peta bulatan dan menulis perkataan yang telah mereka belajar pada hari ini
ABM: lembaran kerja, peta bulatan
Penutup
(5 minit)

Guru bertanya murid nama model yang telah dihasilkan oleh mereka.
Guru memuji murid kerana dapat menghasilkan model dengan cantik sekali.



Warna= Guna teknologi, bahan dan media P&P. (U)
Warna= Penglibatan murid (R)
Warna= Nilai serta semak semula keberkesanan P&P (E)

Refleksi
__________________________________________________________________________________________________________________





LAMPIRAN
Lirik kalau rasa gembira tepuk tangan

Apakah Bunyi Kenderaan Ini

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut bas.
Bas rupa sebutannya. BAS !

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut van.
Van rupa sebutannya. VAN!

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut jip.
Jip rupa sebutannya. JIP !

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut jet.
Jet rupa sebutannya. JET!

Apakah bunyi kenderaan ini? X2
Bagaimana sebut perkataan ini?
Perkataan ini disebut bot.
Bot rupa sebutannya. BOT!



Rancangan Pengajaran Harian (Seni Bahasa dan Sastera)

Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Kelas : 3B
Tarikh:  19/ 8/ 2014
Hari: Isnin
Bil Murid: 6 orang
Masa: 7.45-8.45 am

Kumpulan
Cerdik
Pandai
Nama murid
1)            Ariesya
2)         Wei Kiat
3)         Zhi Yang

1)            Jun Jie
2)            Zhi Kang
3)            Kian Zhong
Tajuk
Singa dan tikus
Singa dan tikus
Pengetahuan sedia ada
Murid telah menonton video cerita “Singa Dan Tikus” pada sesi pengajaran yang lepas
Murid telah membaca 4 daripada 10 ayat-ayat mudah cerita “Singa Dan Tikus” dalam Power Point.
Murid telah menonton video cerita “Singa Dan Tikus” pada sesi pengajaran yang lepas
Murid telah membaca daripada 6 daripada 10 ayat-ayat mudah cerita “Singa Dan Tikus” dalam Power Point.
Kemahiran
Membaca dan membina ayat mudah

Membaca dan membina ayat mudah
Hasil Pembelajaran
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, semua murid dapat:
1.    Membaca 7 daripada 10 ayat-ayat mudah berdasarkan gambar yang terdapat di dalam Power Point dengan betul.
1.    Membaca 9 daripada 10 ayat-ayat mudah berdasarkan gambar yang terdapat di dalam Power Point dengan betul.
2.    Menyusun perkataan menyadi ayat berdasarkan gambar yang diberi dengan betul.  
Penerapan mata pelajaran
Pendidikan Moral
Pendidikan Muzik
Pendidikan Moral
Pendidikan Muzik
Penggabungjalinan Kemahiran
Lisan
Bacaan
Tulisan
Lisan
Bacaan
Tulisan
Unsur terapi
Terapi Pertuturan
Terapi Cara Kerja
Terapi Pertuturan
Terapi Cara Kerja
Kemahiran Berfikir
Menganalisis
Menghubungkait
Menganalisis
Menghubungkait
Penerapan nilai
Tolong-menolong
Kesabaran
Kerajinan
Tolong-menolong
Kesabaran
Kerajinan
Bahan bantu belajar
Audio bunyi singa mengaum
Teka teki
Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus
Lembaran kerja mencari perkataan tersembunyi
Lembaran kerja isi petak kosong dengan perkataan yang sesuai.
Audio bunyi singa mengaum
Teka teki
Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus
Lembaran kerja mencari perkataan tersembunyi
Lembaran kerja isi petak kosong dengan perkataan yang sesuai.










Kumpulan 1 (Cerdik)
Kumpulan 2 (Pandai)

Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Cacatan
Set induksi
(5 minit)

1.    Guru memainkan audio singa dan tikus.
2.    Guru meminta murid meneka bunyi haiwan.
3.    Murid meneka bunyi haiwan yang diteka oleh guru.
4.    Guru memberi satu teka-teki kepada murid dan meminta murid meneka.
Ada banyak jenis tikus dalam dunia ni. Ada yang kecik, ada yang besar. Persoalannye, tikus apa yang ada 2 kaki ?
BBM: Audio bunyi singa mengaum
Audio bunyi tikus mengecit
KBKK:
Menganalisis Menghubungkait
Langkah satu
(15 minit)


1.    Guru menayangkan slaid Power Point Singa dan tikus kepada murid.
2.    Guru membimbing murid membaca cerita binatang “Tikus Dan Singa”.
3.    Murid membaca ayat-ayat mudah yang terdapat di dalam Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
4.    Guru memilih 2 murid untuk tampil ke depan kelas untuk memain peranan sebagai singa ataupun tikus.
5.    Murid yang lain akan membaca ayat-ayat mudah sementara rakannya melakukan aksi yang sesuai berdasarkan ayat yang dibaca oleh rakannya.
6.    Guru akan membimbing murid membaca ayat-ayat mudah dan juga melakukan aksi dan juga pergerakan yang sesuai dengan ayat. 
BBM: Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus


KBKK:
Menganalisis Menghubungkait

Penerapan Nilai:
Tolong-menolong
Kesabaran
Penggabungjalinan

Kemahiran :
Lisan
Bacaan
Tulisan

Unsur terapi:
Terapi
Pertuturan
Terapi
Cara Kerja


Penerapan Mata
Pelajaran:
Pendidikan
Moral
1.    Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
2.    Guru menjelaskan cara membuat lembaran kerja kepada murid.
3.    Murid dikehendaki mencari perkataan yang tersembunyi dan bulatkannya.
4.    Pada lembaran kerja kedua, murid perlu mengisi tempat kosong di dalam kotak yang sesuai berdasarkan perkataan yang diberi.
5.    Murid perlu menampal lembaran kerja di dalam buku latihan selepas menyiapkannya.
BBM:
Lembaran kerja
Gam
Buku Latihan

KBKK:
Menganalisis Menghubungkait

Penerapan Mata
Pelajaran:
Pendidikan
Moral

Penerapan Nilai:
Kerajinan

Langkah dua
(15 minit)
4)            Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
5)            Guru menjelaskan cara membuat lembaran kerja kepada murid.
6)            Murid dikehendaki mencari perkaraan yang tersembunyi dan bulatkannya.
7)            Pada lembaran kerja kedua, murid perlu mengisi tempat kosong di dalam kotak yang sesuai berdasarkan perkataan yang diberi.
8)            Murid perlu menampal lembaran kerja di dalam buku latihan selepas menyiapkannya.
BBM:
Lembaran kerja
Gam
Buku Latihan

Nilai:
Kerajinan

KBKK:
Menganalisis Menghubungkait

Penggabungjalinan
Kemahiran :
Lisan
Bacaan
Tulisan

Unsur terapi:
Terapi
Cara Kerja


1.    Guru menayangkan slaid Power Point “Singa Dan Tikus” kepada murid.
2.    Guru membimbing murid membaca cerita binatang “Tikus Dan Singa”.
3.    Murid membaca ayat-ayat mudah yang terdapat di dalam Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
4.    Guru memilih 2 murid untuk tampil ke depan kelas untuk memain peranan sebagai singa ataupun tikus.
5.    Murid yang lain akan membaca ayat-ayat mudah sementara rakannya melakukan aksi yang sesuai berdasarkan ayat yang dibaca oleh rakannya.
6.    Guru akan membimbing murid membaca ayat-ayat mudah dan juga melakukan aksi dan juga pergerakan yang sesuai dengan ayat.
BBM: Power Point Cerita “Singa Dan Tikus”
Topeng Singa
Topeng Tikus

KBKK:
Menganalisis Menghubungkait

Penerapan Nilai:
Tolong-menolong
Kesabaran

Penggabungjalinan
Kemahiran :
Lisan
Bacaan
Tulisan

Unsur terapi:
Terapi
Pertuturan
Terapi
Cara Kerja

Penerapan Mata
Pelajaran:
Pendidikan
Moral
Langkah tiga
(10 minit)

1.    Guru mengedarkan skrip kepada murid.
2.    Secara berpasangan, murid dikehendaki tampil ke hadapan kelas untuk membaca dialog di samping melakonkan aksi berdasarkan cerita.
3.    Guru membimbing murid melakukan aksi berdasarkan dialog.
4.    Secara kumpulan, murid lain akan menjadi penilai memberi markah dari 1 hingga 10 kepada rakannya.
BBM:
Skrip cerita
Nilai: Bekerjasama
KBKK:
Menghubungkait
Menganalisis
Penutup
(5 minit)
1.    Guru memilih murid secara rawak tampil ke depan untuk memberitahu rakannya secara spontan cerita “Singa dan Tikus” secara ringkas.
2.    Guru memuji murid-murid kerana dapat membaca dan melakonkan watak singa dan tikus dengan baik.
3.    Guru meminta murid memberi tepukan yang gemuruh kepada diri mereka dan juga rakan sekelas.
Nilai:
Bekerjasama
KBKK:
Menghubungkait
Menganalisis

Refleksi: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Lembaran Kerja

Nama: _______________                              Tarikh: _____________
Isi tempat kosong berdasarkan perkataan yang sesuai.
Singa dan tikus tinggal dalam sebuah ________. Singa bersikap __________ dan sering memarahi tikus. Tikus sentiasa bersabar dengan sikap singa yang garang itu. Satu hari singa telah terkena perangkap ____________. Puas singa meraung minta __________ namun yang membantu. Tikus terdengar jeritan singa lalu tikus pergi melihat apa yang terjadi. Tikus __________ melihat keadaan singa yang terperangkap itu. Dengan ___________ tikus melepaskan singa yang garang itu. Selepas kejadian itu singa dan tikus menjadi __________ baik.

hutan
pemburu
sahabat
garang
tolong
hutan
tenang
simpati





Nama: _______________ 
Menyusun perkataan menjadi ayat.

1)            tikus    Singa   dan  sebuah  hutan.  tinggal   dalam
______________________________________________


2)           dan   tikus.   sering   memarahi   Singa   bersikap    garang
______________________________________________

3)           yang garang  itu.  Tikus  dengan sikap singa sentiasa bersabar
______________________________________________

4)           terkena  perangkap    singa  telah  pemburu.  Satu hari
______________________________________________

5)           minta  tolong    namun  tiada      Puas  singa  meraung 
yang  membantu.
______________________________________________